C# Web Browser Kullanımı

Merhaba,

Bugün C# da web browser kullanımı hakkında ufak bir uygulama yapacağım. Web browser ile bir çok uygulama yapabilirsiniz. Facebook , twitter vb. sosyal sitelere girişi sadece tek uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Veya okuduğunuz tüm gazeteler için tek tek butonların arkasına yazdığınız kodla direk tek tıkla tüm gazeteleri gezebilirsiniz. Yada google birşey aramak istediğinizde browser’u uygulama haline getirip bahsettiğim diğer tüm eklentileri ekleyeceğiniz büyük bir sosyal ulaşım kolaylığı sağlayan bir uygulama yazabilirsiniz. Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. Şimdi Google da arama yapan basit form uygulaması yazacağım.

Form Tasarımı :
webbrowser1

[csharp]

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;
using System.Windows.Forms;

namespace webBrowserExample
{
public partial class Form1 : Form
{
public Form1()
{
InitializeComponent();
}

private void btnAra_Click(object sender, EventArgs e)
{
webBrowserGoogle.Navigate("https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=" + txtGoogle.Text);
}
}
}

[/csharp]

 

Ekran Görüntüsü:

webbrowser2

 

Umarım web browser kullanımı hakkında fikir sahibi olmuşsunuzdur.
İyi çalışmalar.

Ahmet Hamatoğlu

1991 İzmir/Konak doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü 2014 mezunuyum. Yazılıma ilk olarak bölümde aldığım C++ dersi ile başladım daha sonra Java , Python ve C# dilleriyle geliştirmeler yaptım. Şu anda Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. .Net ve Oracle teknolojileri üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum. Elimden geldiği kadar bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum. Junior seviyesinde olduğum için sitede bilgilerimi paylaşmamın araştırma yapmamı sağlamasının bana katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sormak istediğiniz aklınıza takılan her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir