Java Programlama 1- Dizi(Array) Örnekler 20

Bir dizideki string ifadelerden girilen harfe sahip olan elemanların adedini bulan program
[java]
public class otuzbir {

//Bir dizideki string ifadelerden girilen harfe sahip olan elemanların adedini bulan program

public static void main(String[] args) {
String[] dizi={"ali","samis","yunus","cevdet","mehmet","ayse"};
char aranilan=’s’;
int uzunluk=dizi.length;
System.out.println(adetbulma(dizi, aranilan, uzunluk-1));

}
public static int adetbulma(String[] dizi,char aranilan,int uzunluk){
int sayac=0;
if(uzunluk<0)
return 0;
else
for (int i = 0; i < dizi.length; i++) {
for (int j = 0; j < dizi[i].length(); j++) {

if(dizi[i].charAt(j)==aranilan)
sayac++;
}
}
return sayac;
}
}

[/java]

Ali Demirci

1991 Ankara doğumluyum. Bilgisayar Mühendisliği bölümü 2013 mezunuyum. Bakanlığın bir kurumunda, Sistem(Linux, Windows Server) üzerine çalışmaktayım. Fakat boş zamanlarımda, kendimi yazılım konusunda da geliştirmekteyim. 20'ye yakın Android programım vardır. Her türlü soru(n)larınızda iletişime geçmekten çekinmeyin.

Java Programlama 1- Dizi(Array) Örnekler 20” için 2 yorum

 • 19 Mart, 2017 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Merhabalar ,
  Ben Beyza, Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bölümüme aslında son araştırmalarım sonucunda tercihlerime ekleyerek geldim.Fakat bölüm bana çok geldiği için ısınmakta zorluk çekiyorum ama başarılı bir bilgisayar mühendisi olmak benimde hayalim. Siz tecrübeli olduğunuzdan danışmak istedim şu zamanda yapmam gereken şeyler nelerdir? Bölüme nasıl ısınabilir ve başarımı nasıl arttırabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 4 Nisan, 2017 tarihinde, saat 20:24
   Permalink

   Merhabalar;
   Ben de Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okudum. Seve seve yardımcı olmak isterim.Ben okurken de bölümü sevmeye çalışan çok arkadaşım oldu. O yüzden sizi anlayabiliyorum. Ben 8 yaşından beri, bilgisayarla haşır neşirim. O yüzden bu bölümü severek okudum bitirdim. Ama benim de ilgimin olmadığı dersler vardı. Nümerik Analiz, Fizik gibi… Bölümü sevmek için bilgisayarı sevmek gerekiyor. Uğraşmak kurcalamak gerekiyor. En temelinden Format atmasını bile bilmek gerekiyor. Bana sorarsanız okula başlayıp hayatında format atmamışların işi zor. Belki siz de bu kişilerden birisiniz. Çünkü ben okurken ayrımcılık yapmak istemem ama genelde bayanlar bu işleri hiç sevmiyor, bilgisayara da ilgisi olmuyordu. Hayata 1 0 yenik başlamakla eş değer bence bu. Aslında çok geniş bir konu. Sevmek zor geliyorsa zorlamayın. Aynı gerçek hayattaki gibi. Bu işin sonunda sevmediğiniz bir mesleği yapacağınızı unutmayın. Ama sevmek için çaba gösterin. En azından deneyin. Benim üniversite zamanlarımda yaptığım hatalardan birisi aslına bakarsanız çok fazla irdelememek oldu programlamayı. Aslında sınıfın en iyilerindendim. Ama ona rağmen yeterli değildi. İş hayatına girince uğraştıkça zevk almaya başladım. Bir sürü projede bulundum, bulunuyorum.(Maliye Bak.). Ben sevmeseydim, işime sarılmasaydım, öğrenmek istemeseydim ben de mutsuz olurdum.

   Uzun lafın kısası, ancak size şunu bunu yapın diyerek sevdirmeye çalışabilirim. alidemirci2307@gmail.com a mail atarsanız ya da 5414332642 numarasından ulaşırsanız sevinirim. Çünkü bu siteye pek vakit ayıramıyorum. Mesajlarınızı göremeyebilirim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir